Jakostní klasifikace německých vín

Německá klasifikace vín pochází z roku 1971 a hodně se podobá českému systému (nebo spíš naopak, česká klasifikace se podobá německé).

Systém je založen na registraci cca 2600 tzv. Einzellage, což jsou menší parcely zpravidla patřící jednomu vlastníkovi. Z každé parcely může být produkováno víno na jakékoliv kvalitativní úrovni, kritériem je zralost hroznů v době sklizně.

Kromě této základní klasifikace ještě existuje systém VDP. Tam najdete nejkvalitnější německá vína u kterých, třeba po vzoru francouzských Grand Cru, záleží na jejich původu – viz. VDP klasifikace.

Vinice - Mosela

Kvalitativní kategorie

Existují čtyři kvalitativní úrovně zobrazené v klasické pyramidě:

  • Prädikatswein (přívlastkové víno)
  • Qualitätswein (jakostní víno)
  • Landwein (zemské víno)
  • Deutscher Wein (německé víno, někdy se označuje jako Tafelwein, stolní víno)

Jakostní klasifikace německých vín

Do nejvyšších kategorií Qualitätswein a Prädikatswein je zařazeno průměrně 96% vyrobených vín. V roce 2014 to bylo 3,7% pro Deutcher Wein/Tafelwein a Landwein, 66,9% Qualitätswein a 29,4% Prädikatswein:

Zdroj: Deutsches Weininstitut

Qualitätswein

Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete (QbA) musí být z některé z 13 vinařských oblastí Německa (Anbaugebiete), která musí být uvedena na etiketě. Je to základní kategorie jakostního vína pro každodenní pití. Hrozny mají nižší stupeň cukernatosti v rozmezí 51°Oe až 72°Oe. Obsah alkoholu musí být nejméně 7% obsahu a tzv. chaptalizace (přidání cukru do moštové šťávy před fermentací kvůli zvýšení obsahu alkoholu, ne sladkosti vína!) je dovolena.

Na etiketě je uvedeno:

  • Označení Qualitätswein
  • Vinařský region
  • Typ vína podle obsahu zbytkového cukru, např. trocken

Prädikatswein

Prädikatswein, až do roku 2007 označované jako Qualitätswein mit Prädikat (QmP) představují nejvyšší úroveň německých vín, chaptalizace není dovolena. Prädikatswein musí být vyrobeno z povolené odrůdy hroznů vypěstovaných v některé z 39 podoblastí (Bereich) z 13 vinařských oblastí.

Klasifikace přívlastkových vín (Prädikatswein) podle obsahu cukru v moštu před fermentací

PredikátMinimální cukernatostPříkladyMinimální obsah alkoholu
Konkrétní hodnota závisí na odrůdě a regionuRiesling z MoselyRiesling z Rheingau
Kabinett67-82°Oe70°Oe73°Oe7 %
Spätlese76-90°Oe76°Oe85°Oe7 %
Auslese83-100°Oe83°Oe95°Oe7 %
Beerenauslese
Eiswein
110-128°Oe110°Oe125°Oe5,5 %
Trockenbeerenauslese150-154°Oe150°Oe150°Oe5,5 %

Kabinett – kabinetní víno s potenciálem archivace

Spätlese – pozdní sběr, sklízené nejméně 7 dní po normální sklizni, typicky polosuché a většinou sladší a exktraktivnější než Kabinett

Auslese – výběr z hroznů, velmi zralé, obvykle ručně sklízené, hrozny někdy napadené ušlechtilou plísní, typicky polosladké nebo sladké víno

Beerenauslese – výběr z bobulí, přezrálé hrozny, ručně sklízené a často napadené ušlechtilou plísní díky které se vyrábí plná sladká dezertní vína

Eiswein – ledové víno, víno je vyrobeno ze zmrzlých bobulí, má velmi koncentrovanou chuť, bobule nebývají napadeny plísní

Trockenbeerenauslese – výběr z cibéb, víno je vyrobeno z přezrálých scvrklých hroznů, které jsou pro zvýšení intenzity ještě sušeny, odtud výraz trocken v názvu, ve finále se jedná o velmi plná, sladká vína

Vinice - Mosela

Ostatní klasifikace

Kromě kvalitativní kategorie se můžete v Německu (a na etiketách německých vín) setkat ještě s dalšími klasifikacemi. Nejznámější je pravděpodobně ta podle obsahu cukru ve finálním víně. Vína se samozřejmě klasifikují také podle barvy a nechybí ani různé regionální klasifikace.

Klasifikace podle obsahu zbytkového cukru

NázevAnglický ekvivalentČeský ekvivalentMax. povolený obsah cukru
Vína s nízkým obsahem kyselinyVína se středním obsahem kyselinyVína s vysokým obsahem kyseliny
trockendrysuché4g/lobsah kyseliny v g/l + 29g/l
halbtrockenhalf-drypolosuché12g/lobsah kyseliny v g/l + 1018g/l
feinherboff-drypolosuchéNeregulováno, mělo by být ale o něco sladší než halbtrocken
lieblich, mild, restsüßsemi-sweetpolosladkéNa etiketě většinou neoznačováno, hodnoty odpovídají konkrétnímu predikátu
süß or edelsüßsweetdezertníNa etiketě většinou neoznačováno, hodnoty odpovídají konkrétnímu predikátu

Klasifikace podle barvy vína

Na etiketě může být uvedeno i označení vína podle jeho barvy:

Weißwein – bílé víno vyrobené pouze z bílých odrůd.

Rotwein – red wine vyrobené pouze z modrých odrůd s dostatečnou macerací pro vytvoření červeného vína.

Roséwein – růžové víno vyrobené z modrých odrůd kratší macerací, víno musí mít bledě až jasně červenou barvu.

Weißherbst – růžové víno nebo tzv. blanc de noirs, které splňuje specifické požadavky – musí být QbA nebo Prädikatswein, z jedné odrůdy a označeno jejím jménem na etiketě. Nejsou žádné požadavky na barvu vína, takže bývá od bledě zlaté až po sytě růžovou. Weißherbst vína mohou být od suchých po sladká.

Označování výjimečné kvality

Někteří výrobci mohou své víno označit dalšími výrazy, které již nejsou regulovány. Může se jednat o:

Goldkapsel (zlatá kapsle) – pro označení se používá zlatá kapsle nebo zlatá fólie na uzávěru naznačující, že podle vinaře má víno výjimečnou kvalitu. Obvykle to může být intenzivnější nebo sladší víno nebo omezený počet lahví.

Hvězdičky *, ** nebo *** – obvykle znamenají, že hrozny byly sklizeny s vyšší zralostí než je požadované minimum a víno je tudíž sladší nebo intenzivnější.

Číselné označení – obvykle indikuje, že se jedná o kvalitnější víno, čísla jsou většinou v logickém pořadí, avšak pro některé ročníky nemusí být osazena. Tato praktika se často používá v oblasti Mosely.

Kategorie suchého vína

Classic – Suché nebo polosuché víno QbA odpovídající trochu vyšším standardům. Musí být vyrobeno z klasických odrůd (Classic Rebsorten) pro daný region, potenciál alkoholu musí být minimálně o 1% (nebo 8°Oe) vyšší než jsou minimální požadavky pro odrůdu a region a obsah alkoholu minimálně 12% s výjimkou Mosely, kde je stanoveno 11,5%. Maximální obsah zbytkového cukru je dvakrát více než kyseliny, ale ne více než 15g/l.

Selection – Suché víno minimálně Auslese kategorie z vybraných vinic. Hrozny musí být sklízeny ručně, maximální výnos 60 hl/ha. Zbytkový cukr je maximálně 9 g/l s výjimkou rieslingu, kterýmůže mít až 12 g/lpodle úrovně kyseliny.

Erstes Gewächs (vzrůst první třídy) – Používá se pouze v Rheingau pro nejvyšší kategorii suchých vín z vybraných vinic.

Neoficiální kategorie suchého vína

Großes Gewächs (velký vzrůst, čti grose geveks) – Zavedlo sdružení VDP pro všechny oblasti s výjimkou Mosel a Rheingau, ale aby to nebylo jednoduché, stejné označení používá sdružení Bernkasteler Ring (podoblast Mosely).

Erste Lage (vinice první třídy) – VDP označuje vybrané vinice vhodné pro Erstes Gewächs nebo Großes Gewächs vína. Na Mosele se používá ve spojení s Prädikat pro označení nejvyšší kategorie vín z vybraných vinic.Erste Lage QbA je používáno pro suchá vína.

Charta Riesling – 100% Rheingau Riesling z QbA nebo Prädikat kvality se zbytkovým cukrem v rozsahu 9-18 g/l a minimálním obsahem kyseliny 7,5 g/l. Vína musí podstoupit speciální senzorické testování, jsou jednotně označena.

Speciální a regionální typy vína

Mimo standardní zařazení existuje celá řada speciálního nebo regionálního označování vina. Zde ji pár je:

Liebfraumilch nebo Liebfrauenmilch – Jedná se o polosladké víno z kvalitativní kategorie QbA z Rheingau, Nahe, Rheinhessen nebo Pfalze obsahující nejméně 70% Rieslingu, Müller Thurgau, Silvaneru nebo Kerneru. Ve skutečnosti se v tomto víně objevuje velmi málo rieslingu, protože je dražší než ostatní povolené odrůdy. Liebfraumilch je v Německu velmi populární víno střední kvality.

Moseltaler – Polosuché až polosladké QbA cuvée z Mosely vyrobené z následujícíhch bílých odrůd – Riesling, Müller Thurgau, Elbling a Kerner. Na etiketě nejsou odrůdy uvedeny a prodává se pod jednotným logem. Zbytkový cukr je minimálně 15-30 g/l a kyselina 7 g/l. V podstatě se jedná o moselskou verzi Liebfraumilch.

Riesling Hochgewächs (riesling vysoký vzrůst) – Vyroben výhradně z Rieslingu QbA s minimálně o  1.5% (asi 10°Oe) vyšším obsahem alkoholu než je minimální požadavek pro QbA v regionu. Musí být nadprůměrně hodnoceno v povinných zkouškách.

Rotling – Vyrobeno z mixu modrých a bílých odrůd. Rotling musí mít světle nebo jasnou červenou barvu.

Schillerwein – Rotling z oblasti Württemberg, zařazený do QbA nebo Prädikatswein.

Badisch Rotgold – Rotling z oblasti Badenzařazený do QbA or Prädikatswein. Musí být vyroben z Grauburgunder (rulandské šedé) a Spätburgunder (rulandské modré) a tyto odrůdy musí být uvedeny na etiketě.

Mohlo by Vás také zajímat

Košík

Top