Fattoria di Grignano

Vinařství plné historie z Chianti Rufina

  • , , , ,
  • V srdci Chianti Rufina

    Půvabně zvlněná krajina s vinicemi, sady, lesy, olivovými háji a sem tam na kopci starobylá usedlost, ke které vede cesta lemovaná cypřišy. V této typické toskánské krajině sídlí vinařství Grignano, kde se rodí skvělá vína Chianti Rufina. V minulosti bylo panství majetkem významných šlechtických rodin – mezi jinými rodiny Medici.

    V 16. století ho Kateřina Medicejská darovala za věrné služby svému osobnímu zpovědníkovi a bankéři Enricu Gondimu. Tomu se panství nedaleko Florencie, kde bylo v létě příjemné klima, zalíbilo a postavil tady své letní sídlo – elegantní Villu, která je dnes sídlem vinařství Grignano. V oblasti se už v této době vyrábělo víno – například v blízké farnosti Pievecchia, kde se díky vinařům povolaným sem z Elby vysadily v devatenáctém století odrůdy Procanico (známé dnes spíše jako Trebbiano), Biancone a Anzanica.

    Rodina Inghirami a jejich vína

    V roce 1972 koupila Grignano významná italská rodina Inghirami, která podnikala především v módě. V tomto roce se rozhodla vstoupit do světa vinařství a koupila panství v srdci kraje Chianti Rufina. Od začátku měli jasnou vizi, že chtějí produkovat vína, která odráží zvláštnosti regionu a dosahují preciznosti a dokonalosti, kterou čekáme od těch nejlepších produktů se značkou Made in Italy.

    Inghirami si vybrali Villu jako sídlo vinařství, původní sklepy zmodernizovali a dnes se v klimatizovaných prostorách nejen vyrábí, ale také skladuje a zraje prvotřídní víno. Pokud jde o vinice, ty nejstarší byly vysazené v polovině sedmdesátých let. Vyznačovaly se nízkou hustotou výsadby a vyžadovaly časově náročné prořezávání. Hlavním cílem nové výsadby proto byla produkce těch nejlepších hroznů při minimální hustotě 5000 rostlin na hektar. Vysazenými odrůdami jsou v Grignanu tradiční Sangiovese a Canaiolo Black, doplněné Cabernetem Sauvignon, Merlotem a Syrahem. Z bílých se pěstují Trebbiano Toscano, Malvasia del Chianti a Chardonnay. V roce 1999 připojila rodina Inghirami ke Grignanu také historické vinice už zmíněného opatství La Pievecchia.

    Výsledná vína jsou ovlivněná typickými charakteristikami kraje Chianti Rufina – půdou na bázi vápence a slínu, vinicemi v nadmořské výšce kolem 400 metrů exponované na jiho-jihozápad, což umožňuje ideální zralost hroznů, optimální mikroklima s vysokými denními teplotami a studenými nocemi zase přispívá k zachování aromatických tónů. Výsledkem je elegantní víno se silnou osobností, dobrou tříslovinou a komplexní vůní lesních plodů a koření. Všechna vína z Grignana jsou typická svou okamžitou skvělou pitelností a zároveň výborným potenciálem pro zrání, to se týká především vín řady Poggio Gualtieri a Salicaria. Od roku 2012 má většina vín vinařství bio certifikaci.

    Oáza opravdové přírody

    Kromě produkce vín se v Griganu vyrábí také vyhlášený olivový olej. Z celkové výměry 600 ha zabírají 200 ha právě olivové háje. Pro zajímavost – na vinice připadá “pouze” 50 ha, 100 ha je orná půda a zbylých 250 připadá na lesy.

    Místní olivové háje, vinice, lesy i louky oplývají také množstvím zvěře, třeba bažantů nebo zajíců – jedním z důvodů je vodní rezervace Parco Fluviale del Fiume Sieve na hranici Grignana, která dělá zdejší krajinu svěží, s dobrými vodními zdroji. To ale není jediný důvod – v minulosti se v krajině s ohledem na divokou zvěř provedla vylepšení. Vysazovaly se pruhy z prosa, čiroku, vojtěšky nebo fazolí jako ideální hostina pro divoká zvířata. Grignano je tak skutečnou oázou opravdové přírody jen kousek od toskánské metropole Florencie.

    Košík

    Top