Supertoskánská vína

Termín supertoskánská vína (Super Tuscan, Super Toscana) byl zaveden v sedmdesátých letech toskánskými vinaři, kteří nechtěli být svázaní pravidly pro výrobu Chianti. Chianti totiž může být vyrobeno pouze z tradiční modré odrůdy Sangiovese s omezeným přimícháním dalších pevně stanovených místních odrůd. Mimo to je území vinic pro Chianti poměrně striktně stanoveno. Inovativní vinaři byli přesvědčeni, že jsou schopni vypěstovat špičková vína z mezinárodních odrůd a protože se chtěli odlišit od levných a málo kvalitních toskánských vín, tak pojmenovali svá vína jako Super Toscana (supertoskánská).

  • Piastraia Bolgheri Rosso Superiore DOC 2015 (Michele Satta)
    93 bodů
    Robert Parker
    Bestseller
    Gambero Rosso
  • I Castagni Bolgheri Superiore DOC 2013 (Michelle Satta)
    92 bodů
    Robert Parker
  • Campo All' Albero IGT 2015 (La Sala)
    88 bodů
    Robert Parker
  • Camalaione IGT Toscana 2012

    1,138
  • Většina supertoskánských vín dnes používá apelaci IGT Toscana, která dává vinařům volnost a flexibilitu při výrobě vína. Většinou se používají pro výrobu kupáží mezinárodní modré odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot nebo Syrah. A protože jsou pravidla opravdu volná, může být  v supertoskánských vínech také Sangiovese, někdy dokonce i 100%.

    Centrem supertoskánských vín je Bolgheri a jeden z jejich prvních propagátorů je Michele Satta. Nejpopulárnějším supertoskánským vínem je Tignanello, které bylo vyrobeno vinařstvím Antinori v roce 1971. Tehdy bylo první supertoskáncem a dnes je směsí 80% Sangiovese, 15% Cabernet Sauvignon a 5% Cabernet Franc. Láhev stojí 80 dolarů, ale řada dnešních supertoskánců je ještě dražších, ceny se mohou pohybovat v řádech několik tisíc nebo dokonce desítek tisíc korun.

    Jak poznat supertoskánské víno?

    Těžko, protože jejich definice je opravdu velmi volná. Většinou splňují následující kritéria. Na etiketě vždy najdete apelaci IGT Toscana, víno je většinou pojmenováno jménem, ne názvem odrůdy. Odrůdově nejčastěji obsahuje klasické francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah, ale třeba i toskánské Sangiovese. Na supertoskánské víno se dá usuzovat i z názvu vinařství, protože řada z nich se specializuje výhradně na supertoskánce. Posledním znakem pro supertoskánská vína je vysoká cena, většinou od 50 euro výše, a především jejich (v rámci apelace IGT Toscana) mimořádná kvalita.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Košík

    Top